„Elég hamar, már 22 évesen, friss diplomásként világos volt számomra, hogy vállalkozó akarok lenni. Azzal a bizonyossággal tértem haza Bukarestből Aranyosgyéresre, hogy nemcsak a nagyvárosban lehet valamit kezdeni az élettel, hanem egy kisebb vidéki településen is” – emlékszik vissza üzleti karrierjének indulására Széll Levente, a Agrosel Kft. ügyvezető igazgatója, az Erdélyi Mentorprogram mentora.
Kolozsváron töltött középiskolás évei után 18 évesen költözött Bukarestbe, ahol közgazdászdiplomát szerzett, és bár egy igen kecsegtető állásajánlattal próbálták a román fővárosban marasztalni, ő hazavágyott szülőföldjére, Erdélybe. „A romániai rendszerváltást követően, az 1990-es évek közepén a szüleim vetőmag-forgalmazással kezdtek foglalkozni, így visszatérve szülővárosomba én is bekapcsolódtam a családi vállalkozás működtetésébe. 1998-at írtunk ekkor” – mondja.
A nagyszülők kertjétől a nemzetközi vetőmag-forgalmazásig
A Romániában ma már piacvezető, vetőmag-előállítással és -forgalmazással foglalkozó családi vállalkozás története valójában a nagyszülőkig vezet vissza. „Erdélyben – akárcsak Magyarországon – a második világháború után az államosítás, a kollektivizálás, a tsz-ek korszaka jött el. Nagyapám nagygazda volt jelentős területekkel. Rengeteget mesélt arról, milyen szőlőfajtái voltak, ez volt a szíve csücske. Amikor ezeket a földeket elveszítette az 1950-es években, nehéz helyzetbe került a család. Ahhoz, hogy meg tudjanak élni, a ház körül kezdtek zöldséget termeszteni” – meséli nagyszülei történetét.
A család következő két generációja már úgy nőtt fel, hogy a zöldségtermesztés minden lépését ismerte. „Iskola után gyerekként én is a kertben dolgoztam a szüleimmel. Mindenben részt vettem a vetéstől, az ültetéstől kezdve a gyomláláson, a kapáláson, az öntözésen keresztül a betakarításig, sőt az értékesítésig. A növénynemesítést a nagymamámtól tanultam, gyerekként figyeltem, milyen műgonddal csinálja” – mondja.
Széll Levente szülei tovább vitték a tudást, az 1980-as években pedig – kihasználva a lehetőséget, hogy kétévente Magyarországra, Cseh-, Lengyel- és Németországba utazhattak – már külföldön is vásároltak vetőmagokat a zöldségtermesztéshez. A rendszerváltás után, 1994-95 táján kezdtek vetőmag-forgalmazással foglalkozni, Széll Levente az egyetem elvégzése után pedig azzal a tervvel tért haza Aranyosgyéresre, hogy a regionális üzletet országossá teszi.
Európai kiválósági díjat nyertek
A remélt siker nem maradt el – olyannyira nem, hogy a nemzetközi piacon is megindult a terjeszkedés, ma pedig már öt kontinensen állítanak elő vetőmagot, és három kontinensre exportálnak közvetlenül. Ráadásul már nem csupán vetőmag-forgalmazással, hanem vetőmag-előállítással és -nemesítéssel is foglalkoznak – Széll Levente időközben létrehozta a Hektar Seeds zöldségvetőmag-nemesítő mezőgazdasági vállalatot is. „Úgy gondoltam, hogy pusztán vetőmag-forgalmazással foglalkozni nem elég nagy kihívás. Kerestem a lehetőségét annak, hogyan lehet jobban elmélyülni ebben a szakmában” – magyarázza, hozzátéve: a nemesítés lehetőséget ad arra, hogy maradandó értéket teremtsenek.
A modern növénynemesítés pedig valóban óriási kihívás: komoly szakmai hozzáértést igényel. A folyamat az, hogy különféle zöldségfajták keresztezését, kombinálását kell elvégezni annak érdekében, hogy meg tudják őrizni azt a genetikát, amelyet nagyszüleink generációról generációra továbbadtak, ugyanakkor megfeleljenek a változó fogyasztói igényeknek, és igazodjanak a környezeti változásokhoz is. „Ehhez a nagyszülők tudása már nem elég, ám sikerült elhozni Erdélybe olyan növénynemesítőket, akik megtanították az itteni fiatal kollégákat a korszerű nemesítési megoldásokra, amelyekkel eleget tudunk tenni az új kihívásoknak, újabb és újabb, jobbnál jobb tulajdonsággal rendelkező zöldségfajtákat létrehozva. Ennek nemcsak az anyagi terheit vállaltuk, hanem átvettük annak a felelősségét is, hogy továbbvigyük a régió agrárörökségét. Sőt ne csak átmentsük, hanem tovább is fejlesszük a következő generációk számára” – mondja.
Olyannyira sikerült mindez, hogy 2023-ban Európai kiválósági díjat vehettek át az Európai Parlamentben úttörő kutatás-fejlesztési tevékenységük elismeréseként.
Mentorként a fiatal vállalkozókért
Széll Levente harmadik éve vesz részt mentorként az Erdélyi Mentorprogramban – szerette volna megosztani a fiatal vállalkozókkal azokat a cégvezetői, menedzseri tapasztalatokat, amelyeket az elmúlt évtizedekben szerzett. Hozzáteszi: ahogy a növénynemesítés és a -fogyasztás is rengeteget változott az elmúlt húsz-harminc évben, úgy a cégvezetők munkája is, ma már nem lehet azokkal a módszerekkel, metódusokkal céget vezetni, ahogy 25 évvel ezelőtt – helyette a mostani igényeknek megfelelő menedzsmentstílust kell alkalmazni. „Azt gondolom, hogy ha a tapasztalataimból valamennyit tovább tudok adni egy kezdő vállalkozónak, az segítheti őt saját cége elindításában” – véli.