Közösség

Orbán Szabolcs István

A mentorprogram önmagunk és vállalkozásunk fejlesztésére is kiváló lehetőség – véli az Erdélyi Mentorprogram harmadik évadában A legösszetartóbb csapat címmel kitüntetett triót irányító Orbán Szabolcs István üzletember, diósgazda.

„Minél részletesebb ütemtervre és persze kitartásra is szükség van, csak így érdemes belevágni egy vállalkozásba”

Nem ma csöppent a vállalkozói világba Orbán Szabolcs István: üzleti pályája két évtizeddel ezelőtt, még egyetemista korában indult. „Másodéves voltam, amikor olyan munkát kezdtem keresni, amely a kaotikus egyetemi órarendem mellett is végezhető. Akkor táv- és online munka még nem igazán létezett, de egy teljes vagy akár részmunkaidős állást sem igazán tudtam volna elvállalni. Így találtam ki a kávé-, snack- és üdítőital-automaták üzemeltetését, amelyet nagyon jól be lehetett illeszteni az egyetemi tanulmányaim szabad idősávjaiba” – meséli.

Az első két berendezés megvásárlását – a profit visszaforgatásával – újabbak beszerzése követte, így a diplomaszerzéskor már annyi automatát üzemeltetett, hogy friss diplomásként nem is kellett álláskeresésen gondolkodnia. Az Azko-Vending Kft az azóta eltelt húsz évben sokat fejlődött, a cég alkalmazottakkal bővült – jelenleg öten vannak –, és szerte Hargita megyében terjeszkedni tudott, így ma már a régió minden jelentős városában, köztük Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson, Székelyudvarhelyen, Tusnádfürdőn, Székelykeresztúron, Maroshévízen is jelen van. A cég az üzemeltetés mellett értékesít is berendezéseket Romániában és külföldön.

Orbán Szabolcs István üzleti portfóliója ugyanakkor ennél jóval színesebb: tíz éve már, hogy a nagyszülőktől örökölt és további vásárolt földeken csonthéjas gyümölcsöt – főként diót – termeszt biogazdálkodóként, de az ingatlanpiacon is jelen van, javarészt bérlakásokkal és telkekkel foglalkozik. „Igyekszem én is az Erdélyben igencsak jellemző elvet követni: több lábon állni. Már csak azért is, mert a romániai törvénykezés annyira kiszámíthatatlan, hogy könnyen előfordulhat: ami ma még kedvező, az holnap már kevésbé lesz jó üzlet” – magyarázza.

A legösszetartóbb csapat mentora

A több területen is tapasztalatot szerző üzletember az Erdélyi Mentorprogram egyik mentora. A program első évada után a 2023 végén zárult harmadik etapnak is aktív szereplője volt: két erdélyi mentoráltjával, az építőiparban tevékenykedő Dali Józseffel és a ruházati kiegészítőket készítő Barabás Szabolccsal „A legösszetartóbb csapat” elismerést nyerték el. „Ami a mentorprogramban motivált, az a tenni akarás és az aktív segítségnyújtás. A kezdeményezést nagyon hasznosnak tartom, és bízom benne, hogy újabb és újabb évadokkal folytatódik majd” – hangsúlyozza.

Tavalyi mentoráltjairól azt mondja, az épületkivitelezéssel foglalkozó Dali József szakmájában már tapasztalt vállalkozó, ám voltak stratégiai problémái például a munkaerő-toborzás és -megtartás, valamint az árazás terén. „Ezekben segítséget tudtam nyújtani neki, sikerült is új alkalmazottakat felvennie a csapatába. Az ármeghatározásban szintén eredményt értünk el: miután összehasonlítottuk a környék építőipari szolgáltatóinak az árait, ezeknek megfelelően lőttük be azt az árkategóriát, amellyel stabilan pozitív pénzügyi eredményt tud produkálni a vállalkozása” – emlékezik vissza.

Másik mentoráltja, Barabás Szabolcs esetében a humán erőforrással nem volt gond, a kiegészítőket, jellemzően táskákat és pénztárcákat készítő vállalkozó ugyanis már huzamosabb ideje egy jól összeszokott csapattal dolgozik. Neki sokkal inkább a webshop beindításában tudott segíteni mentorként. A mentor és a mentoráltak kapcsolata a program lezárultával is szoros maradt.

Ütemterv, kitartás, időbeosztás

De mi tehet valóban sikeressé egy vállalkozót? Orbán Szabolcs István sok más szempont mellett a tudatosság fontosságát emeli ki. „Mindkét fiatal vállalkozóval egy előre rögzített, lépésekre lebontott ütemtervet követtünk, és azt gondolom, ez nagyon hatékony módszer volt. Az üzleti életben is azt látom, hogy nem elég egy jó ötlet, ahhoz elengedhetetlen a megfelelő tervezés is. Tehát egy minél részletesebb ütemtervre és persze kitartásra is szükség van, csak így érdemes belevágni egy vállalkozásba vagy akár már vállalkozóként egy nagyobb beruházásba” – fogalmaz.

Vállalkozóként a hatékony időgazdálkodásnak is központi szerepe van. „A 24 óra mindenkinek 24 óra. Hogy ebből ki mennyit áldoz munkára, tanulásra, ki mennyit tölt a családjával, ki mennyit szán énidőre, az egyéni döntés kérdése. A lényeg, hogy ezek között harmónia legyen, amit persze nagyon nehéz kialakítani manapság, amikor szinte mindenki időhiánnyal küzd. De igaz a mondás: arra van időnk, amire szakítunk” – vallja. Saját időbeosztásáról azt mondja, igyekszik fenntartani a kívánatos egyensúlyt, így általában napi 8-9 óránál többet nem dolgozik, 7-8 órát alszik, a szabadidejét pedig a családjával és saját maga képzésével tölti. Utóbbit azért tartja különösen fontosnak, mert úgy látja: ha egy üzleti szereplő nem tanul folyamatosan új dolgokat, nem naprakész, akkor egy idő után lemarad, és behozhatatlan hátrányba kerül. „Erre, vagyis önmagunk és vállalkozásunk fejlesztésére is kiváló lehetőség a mentorprogram” – hangsúlyozza.