Közösség

Lázár Anna

Nemcsak a mentoráltaknak, hanem a mentoroknak is valódi tanulási folyamat a mentorprogram, amely az elmúlt évek egyik legkitűnőbb kezdeményezése Erdélyben – mondja a 2023-ban A legkitartóbb mentor címmel elismert Lázár Anna csíkszeredai könyvelő, könyvvizsgáló, adótanácsadó, a Panaudit Kft. tulajdonosa és ügyvezetője.

„Mi, mentorok is tanultunk: egymástól is, a mentoráltjainktól is”

Könyvelőként jó ideje dolgozom együtt fiatal vállalkozókkal, így amikor értesültem az Erdélyi Mentorprogramról, akkor azonnal eldöntöttem, hogy szeretném kipróbálni magam benne” – mondja a Csíkszeredában egy nagy könyvelőcéget vezető, közgazdász végzettségű Lázár Anna, akinek vállalkozása több mint 200 ügyféllel áll kapcsolatban, túlnyomórészt 30 év körüli fiatal üzletemberekkel, üzletasszonyokkal. A szakembernek így igazán testhez álló feladat volt, hogy az Erdélyi Mentorprogram harmadik évadában szárnyai alá vegyen olyanokat, akiknek határozott vállalkozási terveik vannak. Mivel az általa irányított könyvelőcég, a Panaudit jórészt kis- és középvállalkozásoknak dolgozik, közreműködik cégalapításokban, segít a vállalkozóknak a mindennapi ügyes-bajos pénzügyi problémáik megoldásában, pontosan ismeri azokat a nehézségeket, amelyekkel egy az üzleti világba készülő fiatalnak szembe kell néznie.

Az egyik mentoráltam egy egyetemista volt, aki a diplomaszerzés után tervez céget alapítani PR-reklám területen. Szerencsére nagyon jól tudtunk együtt dolgozni” – meséli Lázár Anna, aki az üzleti életben szerzett kapcsolati tőkéjének köszönhetően sok más mellett abban is tudott segíteni a mentoráltjának, hogy valós vállalati környezetben, a piacon hosszú évek óta jelen lévő kommunikációs szakemberektől szerezhessen tudást arról a területről, amelyet kiválasztott magának. „Amikor ez a fiatal elvégzi majd az egyetemet és céget alapít, már nagyon sok hasznos információja lesz arról, hogyan is néz ki egy vállalkozás, hogyan kell azt működtetni. Én pedig elhatároztam, hogy mindaddig kísérni fogom őt az életében, amíg meg nem alapítja a vállalkozását” – számol be a mentorprogramban szerzett tapasztalatairól az adózási szakember, aki hozzáteszi, szívesen részt venne az erdélyi kezdeményezés negyedik évadában is, például éppen azzal, hogy a hozzá kerülő mentoráltakat összeköti gyakorlott szakemberekkel.

Persze a fiatal vállalkozók esetében nem csak a kapcsolati tőke hiánya okoz nehézségeket. „Hosszú ideje szembesülünk azzal a problémával, hogy a kkv-knál a pénzügyi kérdések kezelése megy a legnehezebben, ezért folyamatosan arra buzdítom az ifjú cégvezetőket, hogy tanuljanak, képezzék tovább magukat különféle tanfolyamokon” – ad betekintést a munkájába Lázár Anna, aki ebből a szempontból is kiváló lehetőségnek és egy fiatal vállalkozó szempontjából fontos állomásnak tartja a mentorprogramot, hiszen annak során számos pénzügyi-adózási tanáccsal lehet ellátni a mentoráltakat.

A szakember szerint annak, aki vállalkozik, egy életmódváltásra is fel kell készülnie, hiszen a vállalkozói lét egy életforma, amire tudatosan kell készülni, a szükséges ismereteket pedig el kell sajátítani. „A vállalkozói lét elején általában nagy a lelkesedés, ám az sokszor igen hamar lelohad, amikor az első adminisztratív nehézségekkel szembe kell nézni. Márpedig mind a kettőt meg kell tanulni: magát a vállalkozóként végzett tevékenységet, valamint a vele járó gazdasági tennivalókat is” – magyarázza.

Lázár Anna azt mondja, a Romániában vállalkozók egyébként sincsenek könnyű helyzetben, mert az ország adórendszerében, pénzügyi szabályaiban nem egyszerű kiigazodni, már csak azért sem, mert gyakran váratlanul, az utolsó pillanatokban születnek döntések nagy horderejű változtatásokról. Ez pedig nagyfokú bizonytalanságot eredményez. Példaként említi, hogy az ezeroldalas romániai adótörvényben 2023 októberében megváltozott mintegy 80 oldal, majd két hónappal később, decemberben már az októberi módosításokat is átírták. A gyors változásokat követni, naprakésznek lenni nagyon nehéz, ez megnehezíti a vállalkozók mindennapjait – teszi hozzá.

A fiatal vállalkozóknak Lázár Anna azt tanácsolja, úgy semmiképpen ne vágjanak bele az ötleteik megvalósításába – még ha azok kiválóak is –, hogy nincs költségvetésük, nincs üzleti tervük, hogy nem kérik ki egy szakember véleményét. „Azt javaslom, legyen némi fogalmuk már az elején arról, hogy miből is áll vállalkozni, milyenek egy cégnek az adó- és az adminisztratív terhei, s milyen a számukra legideálisabb jogi forma. A helyes sorrend az, ha először érdeklődöm, tájékozódom, és utána alapítok céget, nem pedig fordítva. És tanuljanak! Higgyék el nekem, nem akkora ördöngösség!” – ad útravalót a csíkszeredai könyvelőcég-vezető, úgy összegezve: „Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy bekerülhettem a mentorprogramba, hogy tanulhattam. Mert bizony mi, mentorok is tanultunk: egymástól is, a mentoráltjainktól is, és önismeretet is szereztünk. Úgy is mondhatnám, tanulva tanítottunk”.